четвъртък, 29 октомври 2009 г.

Сторено и пожелано - общество

Днес сутринта тв Европа пак зададе тъп въпрос , с възможен да или не отговор, към зрителите си: трябвало ли ромите да бъдат смятани за равноправни граждани.Ако оставим настрана комплексността на въпроса, който включва какво е гражданин, какво е истинското съдържание на задълженията и правата му, има ли го изобщо и с какво това е гарантирано / държава??? / явно се цели да се уловят тъпанарски и прости настроения, които на всеки нормален човек са ясни, но които иначе са по навик изключително интересни за стадата.


Така или инак за мен този "въпрос" беше повод да си припомня една моя стара идея: трябва да се създаде база данни / нещо като ЕСГРАОН - гражданска надеждност /. Става дума, че за всеки гражданин трябва да се води едно кратко досие, в което има информация, иначе обществено налични / за да не се нарушава ЗАКОННА ЗА ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ / в медиите, включая интернет, данни. Тази надеждност ще определя степента, с която може да се предположи, че конкретния човек е активен, коректен, добросъвестен и надежден гражданин и обратно. Ще служи като проверка и ориентир при избора на обществени постове от съдии и прокурори, държавни и общински служители, та даже и за бизнеса.


Дали ГЕРБ или някоя неправителствена организация ще направи това, не знам. Знам само че вероятността веригата назначаваш престъпник, който прави престъпни действия, друг престъпник, ако изобщо се стигне до съд го съди, а ако и на последния се установят "нарушения" следващият пак е престъпник, е по-голяма от 50%.



ПП.

Аз не говоря за тайни досиета, а за информация, която я има разпръсната из медиите. Просто трябва да се събере на едно място. Накратко и най-вече с контрол от гражданското общество.

Например - ще гласувам за кмет. В Дакси има данни за фирмите му, но никой няма да отиде да търси там. Във вестниците, преди години, пише че е участвал в някаква некоректна приватизация…

Тази информация трябва да е налична. Оттам нататък всеки да си прави сметката.



Това не означава, че всеки ще има оценка гражданска надеждност. Такива данни за всички няма. Но, ако аз сезирам Европейската Комисия и тя потвърди моята информация или ако впиша мейл до някое министерство със сигнал за корупция, подпиша се и това е вярно аз трябва да получа бонус за "надеждност". Информация, която може да служи, при друг случай, на общото благо.


В същото време за мен из вестниците има някаква негативна информация. Тази информация или линкове към нея също ми стоят под "досието", но там пише - по информация от медиите. Нищо повече. Така наистина не отиваш насляпо.

Признавам, че това е един относително сложен и относително опасен апарат, но опасността днес от другата страна е с "гриф" фатална, ако не се противодейства.



Друго предимство на оценката "обществена надеждност" би могла да се приложи например при допитване до обществено мнение. Едно е да зададеш сериозен обществен въпрос на човек, който нито се интересува, нито е направил с нещо, за да живее по-свободен, а друго е да се обърнеш към някакви 5-10 % активни граждани. Демокрацията не е нарушена - дори и никакъв ти имаш еднаква тежест при избор, но тежестта се променя страшно, когато някой бъде избран. Където и както става се получава абсолютния демонтаж на демокрацията.




Няма коментари: