Защо се провалят политиките в България?
Преди 14 години
Политически коментари, статии, разкази, есета, криминална поезия...
Европейският съюз е търпелив, но не можем да живеем с влошаваща се ситуация. ЕС е съюз на правото. Не можеш да нямаш работеща съдебна система и върховенство на закона. Всеки трябва да изпълнява задълженията си, а България очевидно не го прави.
1.Едното е свързано с това малкото суровини, които имаме, да не излизат навън като суровина, за да не ставаме суровинен придатък на някого, а да се преработят в стоки. Което означава, че ние трябва да възстановим някои клонове на индустрията, които с лека ръка затрихме.2.Следващото нещо е възвръщането на нивото на нашето селско стопанство, което разрушихме. Трябва да възвърнем културите и животинския фонд, които са създадени специално за българските климатични условия. Държавата да подпомогне създаването на семейни ферми, които поддържат затворен цикъл, за да се върнат хората обратно.3.Следващото нещо е туризмът да се превърне в индустрия. Сега имаме само ски и морски туризъм. А над 40% от минералните извори на Европа се намират в България. Тя може да стане един прекрасен рехабилитационен център за богатите държави. Първо, ще предложим много по-добри цени, второ, ще запълним легловата база, но това означава да оправим и въпроса с инфраструктурата, да развием културния туризъм, защото тези хора ще се нуждаят от забавления. Ако направим това, може би ще променим профила на туристите в България - няма да идват на алкохолен туризъм.4.Друга област са различните билки и растения с лечебни свойства. Те могат да станат част от това, което прави фармацията в Швейцария - добавки за храна.5И не на последно място, някои клонове от индустрията, които имат добри традиция. Първо ще кажа, защото съм малко пристрастен към темата - специалното производство. Българската отбранителна индустрия още живее, макар и в едни по-тесни граници, работи само за износ.
Като изследвате историческата картина на икономиката на България, не се ли изкушавате да предложите модел, който да помогне за ускоряването на развитието на страната?
Не. Играта на модели е илюзорна. Те не се налагат в чист вид отвън, нито се избират свободно отвътре. Всъщност при всички обстоятелства, дори при очевидна външна принуда, обществото изработва "отдолу“ своя си хибриден модел: смесица от нагаждане и конформизъм; от съпротива срещу неприемливи за него норми и придърпване към своите; от търсене на заобиколни решения; от имитаторски напъни на елитите…